• Łukasz Ciepliński ps. "PŁUG"
  • Adam Lazarowicz ps. "KLAMRA"
  • Mieczysław Marian Kawalec ps. „Iza”, „Żbik”, „Psarski”, „Stanisławski
  • Józef Rzepka, ps. Krzysztof, Rekin, Stefan, Znicz
  • Franciszek Błażej ps. "Tadeusz"
  • Józef Batory ps. "August"
  • Karol Chmiel, ps. "Grom"
  • Helena Żurowska – bieszczadzka „Inka”

Biwak "Śladami żołnierzy wyklętych"

Biwak zorganizowany dla laureatów konkursu "Śladami żołnierzy wyklętych". Odwiedzono wiele miejsc historycznych upamiętniających Żołnierzy Wyklętych.

Biwak Roztocze biwak 3 dniowy- grudzień. Wycieczka szlakiem niezłomnych- Podkarpacie- Roztocze- w biwaku uczestniczyli laureaci konkursu wiedzy o niezłomnych oraz najaktywniejsi realizatorzy- uczestnicy warsztatów w sumie 20 osób wraz z opiekunami. Dojazd do Zamościa trwał bardzo długo, gdyż cały czas była śnieżyca. Dojechano dopiero na godz.22. Wybrano ofertę noclegów w schronisku młodzieżowym w Zamościu dostępną cenowo oraz zapewniającą właściwe warunki hotelowe.

Młodzież zwiedziła zabytki Zamościa/ Stare Miasto, katedrę, ratusz, Twierdzę itp./, szczególną uwagę zwrócono na miejsce przy ul. Okrzei/więzienie/, z którego 8 maja 1946 r. żołnierze WIN-u odbili 301/ lub 346/ więźniów politycznych; akcją dowodził Roman Szczur ps. Urszula; zapalono znicz pod tablicą pamiątkową na murze więzienia poświęconą tej akcji; wieczorem harcerzom wyświetlono film "Żołnierze wyklęci" przy pomocy rzutnika w oparciu o You Tube oraz warsztaty poświęcone żołnierzom wyklętym z Roztocza i południowej Lubelszczyzny. Na drugi dzień pojechano do Radecznicy, gdzie zwiedzono klasztor Bernardynów, który udzielał pomocy żołnierzom niezłomnym po wojnie; mieścił się tam punkt kontaktowy WIN, z którego korzystali dowódcy oddziałów WIN-u Mariusz Pilarski ps. Jar i Stanisław Bizior ps.Eam rozstrzelani w 1952 r. w Lublinie- pochowani w klasztorze w Radecznicy w październiku 2017 r. Zakonnicy za pomoc żołnierzom niezłomnym z WIN-u w 1950 roku zostali aresztowani i skazani za wieloletnie więzienie. Pod tablicą pamiątkową zapalono znicz a przy grobach żołnierzy niezłomnych odmówiono modlitwę z udziałem kapelana harcerskiego, który także krótko przedstawił dokonania dowódców WIN-u.

W drodze powrotnej zatrzymano się w Szczebrzeszynie, gdzie złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Tadeuszowi Kuncewiczowi ps. Podkowa- żołnierzowi niezłomnemu, którego oddział zajął Szczebrzeszyn w 1944 r przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Pod tablicą zapalono znicz. Następnie zatrzymano się w Rzeszowie, gdzie zapalono znicz przed pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych. Informację o pomniku i sylwetce płk Łukasza Cieplińskiego działacza WIN- u z Rzeszowszczyzny przedstawiła jedna z opiekunek- drużynowych. Późnym wieczorem grupa powróciła do domu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z biwaku.

Projekt pt. "Żołnierze niezłomni, bohaterowie naszej Ziemi" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.